| Inventory number | b 0722 |
| Height | 21.8 |
| Width | 34.2 |
| Paper type | machine-made wove paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Grid | no |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - black |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 2 |
| Sketch technique | Pen and black ink |
| Sketch remarks | A. Marie Ginoux (‘The Arlésienne’) (F - / JH 1896); B. Sketch after Pierre Puvis de Chavannes, Inter artes et naturam (Between art and nature) (F - / JH -) |
| Sketch dimensions | Sketch A : 6,8 x 6,8 cm; Sketch B: 4,8 x 10,3 cm |
| Condition and remarks | Ink faded. Foxing along the folds. |
| Inventory number | b 0722 |
| Height | 21.8 |
| Width | 34.2 |
| Paper type | machine-made wove paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Grid | no |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - black |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 2 |
| Sketch technique | Pen and black ink |
| Sketch remarks | A. Marie Ginoux (‘The Arlésienne’) (F - / JH 1896); B. Sketch after Pierre Puvis de Chavannes, Inter artes et naturam (Between art and nature) (F - / JH -) |
| Sketch dimensions | Sketch A : 6,8 x 6,8 cm; Sketch B: 4,8 x 10,3 cm |
| Condition and remarks | Ink faded. Foxing along the folds. |
| Inventory number | b 0722 |
| Height | 21.8 |
| Width | 34.2 |
| Paper type | machine-made wove paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Grid | no |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - black |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 2 |
| Sketch technique | Pen and black ink |
| Sketch remarks | A. Marie Ginoux (‘The Arlésienne’) (F - / JH 1896); B. Sketch after Pierre Puvis de Chavannes, Inter artes et naturam (Between art and nature) (F - / JH -) |
| Sketch dimensions | Sketch A : 6,8 x 6,8 cm; Sketch B: 4,8 x 10,3 cm |
| Condition and remarks | Ink faded. Foxing along the folds. |
| Inventory number | b 0722 |
| Height | 21.8 |
| Width | 34.2 |
| Paper type | machine-made wove paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Grid | no |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - black |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 2 |
| Sketch technique | Pen and black ink |
| Sketch remarks | A. Marie Ginoux (‘The Arlésienne’) (F - / JH 1896); B. Sketch after Pierre Puvis de Chavannes, Inter artes et naturam (Between art and nature) (F - / JH -) |
| Sketch dimensions | Sketch A : 6,8 x 6,8 cm; Sketch B: 4,8 x 10,3 cm |
| Condition and remarks | Ink faded. Foxing along the folds. |