| Inventory number | private collection |
| Height | 20.9 |
| Width | 26.9 |
| Paper type | machine-made wove paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | yes |
| Grid height | 0,5 |
| Grid width | 0,5 |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - black |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 2 |
| Sketch technique | Pen and ink, natural chalk |
| Sketch remarks | A. Orchard in blossom with a view of Arles (F - / JH 1684); B. La Crau with peach trees in blossom (F - / JH 1682) |
| Sketch dimensions | Sketch A: 8,4 x 13,4 cm; Sketch B: 13,5 x 20,9 cm |
| Condition and remarks | Small holes. Ruled lines almost completely faded. Ink show-through and stain in sketch B. |
| Inventory number | private collection |
| Height | 20.9 |
| Width | 26.9 |
| Paper type | machine-made wove paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | yes |
| Grid height | 0,5 |
| Grid width | 0,5 |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - black |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 2 |
| Sketch technique | Pen and ink, natural chalk |
| Sketch remarks | A. Orchard in blossom with a view of Arles (F - / JH 1684); B. La Crau with peach trees in blossom (F - / JH 1682) |
| Sketch dimensions | Sketch A: 8,4 x 13,4 cm; Sketch B: 13,5 x 20,9 cm |
| Condition and remarks | Small holes. Ruled lines almost completely faded. Ink show-through and stain in sketch B. |
| Inventory number | private collection |
| Height | 20.9 |
| Width | 26.9 |
| Paper type | machine-made wove paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | yes |
| Grid height | 0,5 |
| Grid width | 0,5 |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - black |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 2 |
| Sketch technique | Pen and ink, natural chalk |
| Sketch remarks | A. Orchard in blossom with a view of Arles (F - / JH 1684); B. La Crau with peach trees in blossom (F - / JH 1682) |
| Sketch dimensions | Sketch A: 8,4 x 13,4 cm; Sketch B: 13,5 x 20,9 cm |
| Condition and remarks | Small holes. Ruled lines almost completely faded. Ink show-through and stain in sketch B. |
| Inventory number | private collection |
| Height | 20.9 |
| Width | 26.9 |
| Paper type | machine-made wove paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | yes |
| Grid height | 0,5 |
| Grid width | 0,5 |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - black |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 2 |
| Sketch technique | Pen and ink, natural chalk |
| Sketch remarks | A. Orchard in blossom with a view of Arles (F - / JH 1684); B. La Crau with peach trees in blossom (F - / JH 1682) |
| Sketch dimensions | Sketch A: 8,4 x 13,4 cm; Sketch B: 13,5 x 20,9 cm |
| Condition and remarks | Small holes. Ruled lines almost completely faded. Ink show-through and stain in sketch B. |