| Inventory number | b 0604 |
| Height | 21.0 |
| Width | 27.0 |
| Paper type | machine-made wove paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | yes |
| Grid height | 0,4 |
| Grid width | 0,4 |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - discoloured to brown |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 1 |
| Sketch technique | Pen and ink (discoloured to brown) |
| Sketch remarks | Sower with setting sun (F - / JH 1628) |
| Sketch dimensions | 8 x 13,5 cm |
| Condition and remarks | Ink show-through in the sketch. Tears on the folds. Top and bottom consolidated during conservation. |
| Inventory number | b 0604 |
| Height | 21.0 |
| Width | 27.0 |
| Paper type | machine-made wove paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | yes |
| Grid height | 0,4 |
| Grid width | 0,4 |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - discoloured to brown |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 1 |
| Sketch technique | Pen and ink (discoloured to brown) |
| Sketch remarks | Sower with setting sun (F - / JH 1628) |
| Sketch dimensions | 8 x 13,5 cm |
| Condition and remarks | Ink show-through in the sketch. Tears on the folds. Top and bottom consolidated during conservation. |
| Inventory number | b 0604 |
| Height | 21.0 |
| Width | 27.0 |
| Paper type | machine-made wove paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | yes |
| Grid height | 0,4 |
| Grid width | 0,4 |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - discoloured to brown |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 1 |
| Sketch technique | Pen and ink (discoloured to brown) |
| Sketch remarks | Sower with setting sun (F - / JH 1628) |
| Sketch dimensions | 8 x 13,5 cm |
| Condition and remarks | Ink show-through in the sketch. Tears on the folds. Top and bottom consolidated during conservation. |
| Inventory number | b 0604 |
| Height | 21.0 |
| Width | 27.0 |
| Paper type | machine-made wove paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | yes |
| Grid height | 0,4 |
| Grid width | 0,4 |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - discoloured to brown |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 1 |
| Sketch technique | Pen and ink (discoloured to brown) |
| Sketch remarks | Sower with setting sun (F - / JH 1628) |
| Sketch dimensions | 8 x 13,5 cm |
| Condition and remarks | Ink show-through in the sketch. Tears on the folds. Top and bottom consolidated during conservation. |