| Inventory number | b 0605 |
| Height | 21.1 |
| Width | 26.7 |
| Paper type | machine-made wove paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | yes |
| Grid height | 0,4 |
| Grid width | 0,4 |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - discoloured to brown |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 2 |
| Sketch technique | Pen and ink (discoloured to brown) |
| Sketch remarks | A. Sower; B. Ploughed field with a tree-trunk (‘The furrows’) (both F - / JH 1619) |
| Sketch dimensions | Sketch A: 5,8 x 7 cm; Sketch B: 6 x 4,5 cm |
| Condition and remarks | Tears on the central fold. Adhesive tape along the top and bottom edges. |
| Inventory number | b 0605 |
| Height | 21.1 |
| Width | 26.7 |
| Paper type | machine-made wove paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | yes |
| Grid height | 0,4 |
| Grid width | 0,4 |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - discoloured to brown |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 2 |
| Sketch technique | Pen and ink (discoloured to brown) |
| Sketch remarks | A. Sower; B. Ploughed field with a tree-trunk (‘The furrows’) (both F - / JH 1619) |
| Sketch dimensions | Sketch A: 5,8 x 7 cm; Sketch B: 6 x 4,5 cm |
| Condition and remarks | Tears on the central fold. Adhesive tape along the top and bottom edges. |
| Inventory number | b 0605 |
| Height | 21.1 |
| Width | 26.7 |
| Paper type | machine-made wove paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | yes |
| Grid height | 0,4 |
| Grid width | 0,4 |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - discoloured to brown |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 2 |
| Sketch technique | Pen and ink (discoloured to brown) |
| Sketch remarks | A. Sower; B. Ploughed field with a tree-trunk (‘The furrows’) (both F - / JH 1619) |
| Sketch dimensions | Sketch A: 5,8 x 7 cm; Sketch B: 6 x 4,5 cm |
| Condition and remarks | Tears on the central fold. Adhesive tape along the top and bottom edges. |
| Inventory number | b 0605 |
| Height | 21.1 |
| Width | 26.7 |
| Paper type | machine-made wove paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | yes |
| Grid height | 0,4 |
| Grid width | 0,4 |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - discoloured to brown |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 2 |
| Sketch technique | Pen and ink (discoloured to brown) |
| Sketch remarks | A. Sower; B. Ploughed field with a tree-trunk (‘The furrows’) (both F - / JH 1619) |
| Sketch dimensions | Sketch A: 5,8 x 7 cm; Sketch B: 6 x 4,5 cm |
| Condition and remarks | Tears on the central fold. Adhesive tape along the top and bottom edges. |