| Inventory number | b 0601 |
| Height | 21.1 |
| Width | 26.7 |
| Paper type | machine-made wove paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | yes |
| Grid height | 0,4 |
| Grid width | 0,4 |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - discoloured to brown |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 1 |
| Sketch technique | Pen and ink (discoloured to brown) |
| Sketch remarks | Row of cypresses with a couple strolling (‘The poet’s garden’) (F - / JH 1616) |
| Sketch dimensions | 9 x 13,4 cm |
| Condition and remarks | Tears on the central fold and along the left of the bottom edge consolidated during conservation. Adhesive tape along the top and bottom edges. Verso severely darkened. |
| Inventory number | b 0601 |
| Height | 21.1 |
| Width | 26.7 |
| Paper type | machine-made wove paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | yes |
| Grid height | 0,4 |
| Grid width | 0,4 |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - discoloured to brown |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 1 |
| Sketch technique | Pen and ink (discoloured to brown) |
| Sketch remarks | Row of cypresses with a couple strolling (‘The poet’s garden’) (F - / JH 1616) |
| Sketch dimensions | 9 x 13,4 cm |
| Condition and remarks | Tears on the central fold and along the left of the bottom edge consolidated during conservation. Adhesive tape along the top and bottom edges. Verso severely darkened. |
| Inventory number | b 0601 |
| Height | 21.1 |
| Width | 26.7 |
| Paper type | machine-made wove paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | yes |
| Grid height | 0,4 |
| Grid width | 0,4 |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - discoloured to brown |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 1 |
| Sketch technique | Pen and ink (discoloured to brown) |
| Sketch remarks | Row of cypresses with a couple strolling (‘The poet’s garden’) (F - / JH 1616) |
| Sketch dimensions | 9 x 13,4 cm |
| Condition and remarks | Tears on the central fold and along the left of the bottom edge consolidated during conservation. Adhesive tape along the top and bottom edges. Verso severely darkened. |
| Inventory number | b 0601 |
| Height | 21.1 |
| Width | 26.7 |
| Paper type | machine-made wove paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | yes |
| Grid height | 0,4 |
| Grid width | 0,4 |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - discoloured to brown |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 1 |
| Sketch technique | Pen and ink (discoloured to brown) |
| Sketch remarks | Row of cypresses with a couple strolling (‘The poet’s garden’) (F - / JH 1616) |
| Sketch dimensions | 9 x 13,4 cm |
| Condition and remarks | Tears on the central fold and along the left of the bottom edge consolidated during conservation. Adhesive tape along the top and bottom edges. Verso severely darkened. |