| Inventory number | b 0598 a |
| Height | 20.7 |
| Width | 26.9 |
| Paper type | machine-made wove paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | yes |
| Grid height | 0,8 |
| Grid width | 0,4 |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - black |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 1 |
| Sketch technique | Pen and black ink |
| Sketch remarks | The public garden (‘The poet’s garden’) (F - / JH 1584) |
| Sketch dimensions | 6,7 x 11,5 cm |
| Condition and remarks | Tears along the edges. Paste remnant in the top left corner. |
| Inventory number | b 0598 a |
| Height | 20.7 |
| Width | 26.9 |
| Paper type | machine-made wove paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | yes |
| Grid height | 0,8 |
| Grid width | 0,4 |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - black |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 1 |
| Sketch technique | Pen and black ink |
| Sketch remarks | The public garden (‘The poet’s garden’) (F - / JH 1584) |
| Sketch dimensions | 6,7 x 11,5 cm |
| Condition and remarks | Tears along the edges. Paste remnant in the top left corner. |
| Inventory number | b 0598 a |
| Height | 20.7 |
| Width | 26.9 |
| Paper type | machine-made wove paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | yes |
| Grid height | 0,8 |
| Grid width | 0,4 |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - black |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 1 |
| Sketch technique | Pen and black ink |
| Sketch remarks | The public garden (‘The poet’s garden’) (F - / JH 1584) |
| Sketch dimensions | 6,7 x 11,5 cm |
| Condition and remarks | Tears along the edges. Paste remnant in the top left corner. |
| Inventory number | b 0598 a |
| Height | 20.7 |
| Width | 26.9 |
| Paper type | machine-made wove paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | yes |
| Grid height | 0,8 |
| Grid width | 0,4 |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - black |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 1 |
| Sketch technique | Pen and black ink |
| Sketch remarks | The public garden (‘The poet’s garden’) (F - / JH 1584) |
| Sketch dimensions | 6,7 x 11,5 cm |
| Condition and remarks | Tears along the edges. Paste remnant in the top left corner. |
| Inventory number | b 0598 b |
| Height | 9.5 |
| Width | 13.5 |
| Paper type | machine-made wove paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Grid | yes |
| Grid height | 0,8 |
| Grid width | 0,4 |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - black |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 1 |
| Sketch technique | Pen and black ink |
| Sketch remarks | Starry night over the Rhône (F - / JH 1594) |
| Sketch dimensions | 9,5 x 13,5 cm |
| Condition and remarks | Paste residues top corners. |
| Inventory number | b 0598 b |
| Height | 9.5 |
| Width | 13.5 |
| Paper type | machine-made wove paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Grid | yes |
| Grid height | 0,8 |
| Grid width | 0,4 |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - black |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 1 |
| Sketch technique | Pen and black ink |
| Sketch remarks | Starry night over the Rhône (F - / JH 1594) |
| Sketch dimensions | 9,5 x 13,5 cm |
| Condition and remarks | Paste residues top corners. |
| Inventory number | b 0598 c |
| Height | 11.0 |
| Width | 14.4 |
| Paper type | envelope |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Grid | no |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - black |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 0 |
| Condition and remarks | Edges torn. |