| Inventory number | private collection |
| Height | 20.7 |
| Width | 26.7 |
| Paper type | machine-made wove paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | yes |
| Grid height | 0,8 |
| Grid width | 0,4 |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen ink - grey |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 1 |
| Sketch technique | Pen and ink, natural chalk |
| Sketch remarks | Ploughed fields (‘The furrows’) (F - / JH 1587) |
| Sketch dimensions | 8,2 x 13,4 cm |
| Condition and remarks | Paper severely darkened. Ink show-through in the sketch. Tissue paper used to consolidate tears in the folded edge and top corners of the verso. |
| Inventory number | private collection |
| Height | 20.7 |
| Width | 26.7 |
| Paper type | machine-made wove paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | yes |
| Grid height | 0,8 |
| Grid width | 0,4 |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen ink - grey |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 1 |
| Sketch technique | Pen and ink, natural chalk |
| Sketch remarks | Ploughed fields (‘The furrows’) (F - / JH 1587) |
| Sketch dimensions | 8,2 x 13,4 cm |
| Condition and remarks | Paper severely darkened. Ink show-through in the sketch. Tissue paper used to consolidate tears in the folded edge and top corners of the verso. |
| Inventory number | private collection |
| Height | 20.7 |
| Width | 26.7 |
| Paper type | machine-made wove paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | yes |
| Grid height | 0,8 |
| Grid width | 0,4 |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen ink - grey |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 1 |
| Sketch technique | Pen and ink, natural chalk |
| Sketch remarks | Ploughed fields (‘The furrows’) (F - / JH 1587) |
| Sketch dimensions | 8,2 x 13,4 cm |
| Condition and remarks | Paper severely darkened. Ink show-through in the sketch. Tissue paper used to consolidate tears in the folded edge and top corners of the verso. |
| Inventory number | private collection |
| Height | 20.7 |
| Width | 26.7 |
| Paper type | machine-made wove paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | yes |
| Grid height | 0,8 |
| Grid width | 0,4 |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen ink - grey |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 1 |
| Sketch technique | Pen and ink, natural chalk |
| Sketch remarks | Ploughed fields (‘The furrows’) (F - / JH 1587) |
| Sketch dimensions | 8,2 x 13,4 cm |
| Condition and remarks | Paper severely darkened. Ink show-through in the sketch. Tissue paper used to consolidate tears in the folded edge and top corners of the verso. |
| Inventory number | b 0587 b |
| Height | 20.8 |
| Width | 26.8 |
| Paper type | machine-made wove paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | yes |
| Grid height | 0,8 |
| Grid width | 0,4 |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - discoloured to brown |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 0 |
| Condition and remarks | Tear at the bottom of the central fold. |
| Inventory number | b 0587 b |
| Height | 20.8 |
| Width | 26.8 |
| Paper type | machine-made wove paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | yes |
| Grid height | 0,8 |
| Grid width | 0,4 |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - discoloured to brown |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 0 |
| Condition and remarks | Tear at the bottom of the central fold. |
| Inventory number | b 0587 b |
| Height | 20.8 |
| Width | 26.8 |
| Paper type | machine-made wove paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | yes |
| Grid height | 0,8 |
| Grid width | 0,4 |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - discoloured to brown |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 0 |
| Condition and remarks | Tear at the bottom of the central fold. |
| Inventory number | b 0587 b |
| Height | 20.8 |
| Width | 26.8 |
| Paper type | machine-made wove paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | yes |
| Grid height | 0,8 |
| Grid width | 0,4 |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - discoloured to brown |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 0 |
| Condition and remarks | Tear at the bottom of the central fold. |