| Inventory number | b 0553 |
| Height | 21.1 |
| Width | 26.8 |
| Paper type | machine-made wove paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | yes |
| Grid height | 0,8 |
| Grid width | 0,8 |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - discoloured to brown |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 1 |
| Sketch technique | Pen and ink (discoloured to brown) |
| Sketch remarks | Garden with flowers (F - / JH 1511) |
| Sketch dimensions | 9,2 x 7 cm |
| Condition and remarks | Tears on the central fold, holes along the bottom edge, top right and bottom right corners missing. Stains along the central fold. |
| Inventory number | b 0553 |
| Height | 21.1 |
| Width | 26.8 |
| Paper type | machine-made wove paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | yes |
| Grid height | 0,8 |
| Grid width | 0,8 |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - discoloured to brown |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 1 |
| Sketch technique | Pen and ink (discoloured to brown) |
| Sketch remarks | Garden with flowers (F - / JH 1511) |
| Sketch dimensions | 9,2 x 7 cm |
| Condition and remarks | Tears on the central fold, holes along the bottom edge, top right and bottom right corners missing. Stains along the central fold. |
| Inventory number | b 0553 |
| Height | 21.1 |
| Width | 26.8 |
| Paper type | machine-made wove paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | yes |
| Grid height | 0,8 |
| Grid width | 0,8 |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - discoloured to brown |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 1 |
| Sketch technique | Pen and ink (discoloured to brown) |
| Sketch remarks | Garden with flowers (F - / JH 1511) |
| Sketch dimensions | 9,2 x 7 cm |
| Condition and remarks | Tears on the central fold, holes along the bottom edge, top right and bottom right corners missing. Stains along the central fold. |
| Inventory number | b 0553 |
| Height | 21.1 |
| Width | 26.8 |
| Paper type | machine-made wove paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | yes |
| Grid height | 0,8 |
| Grid width | 0,8 |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - discoloured to brown |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 1 |
| Sketch technique | Pen and ink (discoloured to brown) |
| Sketch remarks | Garden with flowers (F - / JH 1511) |
| Sketch dimensions | 9,2 x 7 cm |
| Condition and remarks | Tears on the central fold, holes along the bottom edge, top right and bottom right corners missing. Stains along the central fold. |