| Inventory number | b 0549 |
| Height | 21.1 |
| Width | 26.8 |
| Paper type | machine-made wove paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | yes |
| Grid height | 0,8 |
| Grid width | 0,8 |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - black |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 1 |
| Sketch technique | Pen and black ink |
| Sketch remarks | Newly mown lawn with a weeping tree (F - / JH 1500) |
| Sketch dimensions | 12,5 x 13,4 cm |
| Condition and remarks | Sheet torn into two halves. Bottom and top edges consolidated during conservation. |
| Inventory number | b 0549 |
| Height | 21.1 |
| Width | 26.8 |
| Paper type | machine-made wove paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | yes |
| Grid height | 0,8 |
| Grid width | 0,8 |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - black |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 1 |
| Sketch technique | Pen and black ink |
| Sketch remarks | Newly mown lawn with a weeping tree (F - / JH 1500) |
| Sketch dimensions | 12,5 x 13,4 cm |
| Condition and remarks | Sheet torn into two halves. Bottom and top edges consolidated during conservation. |
| Inventory number | b 0549 |
| Height | 21.1 |
| Width | 26.8 |
| Paper type | machine-made wove paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | yes |
| Grid height | 0,8 |
| Grid width | 0,8 |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - black |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 1 |
| Sketch technique | Pen and black ink |
| Sketch remarks | Newly mown lawn with a weeping tree (F - / JH 1500) |
| Sketch dimensions | 12,5 x 13,4 cm |
| Condition and remarks | Sheet torn into two halves. Bottom and top edges consolidated during conservation. |
| Inventory number | b 0549 |
| Height | 21.1 |
| Width | 26.8 |
| Paper type | machine-made wove paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | yes |
| Grid height | 0,8 |
| Grid width | 0,8 |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - black |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 1 |
| Sketch technique | Pen and black ink |
| Sketch remarks | Newly mown lawn with a weeping tree (F - / JH 1500) |
| Sketch dimensions | 12,5 x 13,4 cm |
| Condition and remarks | Sheet torn into two halves. Bottom and top edges consolidated during conservation. |