| Inventory number | New York, The Morgan Library |
| Height | 20.7 |
| Width | 26.6 |
| Paper type | machine-made laid paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | no |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - discoloured to brown |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 1 |
| Sketch technique | Pen and ink (discoloured to brown) |
| Sketch remarks | Orchard bordered by cypresses (F - / JH 1390) |
| Sketch dimensions | 13,3 x 20,7 cm |
| Condition and remarks | The halves of the folded sheet have come loose. The sheet with the sketch severely darkened, with small holes in all four corners. All four edges lighter in colour. |
| Inventory number | New York, The Morgan Library |
| Height | 20.7 |
| Width | 26.6 |
| Paper type | machine-made laid paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | no |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - discoloured to brown |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 1 |
| Sketch technique | Pen and ink (discoloured to brown) |
| Sketch remarks | Orchard bordered by cypresses (F - / JH 1390) |
| Sketch dimensions | 13,3 x 20,7 cm |
| Condition and remarks | The halves of the folded sheet have come loose. The sheet with the sketch severely darkened, with small holes in all four corners. All four edges lighter in colour. |
| Inventory number | New York, The Morgan Library |
| Height | 20.7 |
| Width | 26.6 |
| Paper type | machine-made laid paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | no |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - discoloured to brown |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 1 |
| Sketch technique | Pen and ink (discoloured to brown) |
| Sketch remarks | Orchard bordered by cypresses (F - / JH 1390) |
| Sketch dimensions | 13,3 x 20,7 cm |
| Condition and remarks | The halves of the folded sheet have come loose. The sheet with the sketch severely darkened, with small holes in all four corners. All four edges lighter in colour. |
| Inventory number | New York, The Morgan Library |
| Height | 20.7 |
| Width | 26.6 |
| Paper type | machine-made laid paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | no |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - discoloured to brown |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 1 |
| Sketch technique | Pen and ink (discoloured to brown) |
| Sketch remarks | Orchard bordered by cypresses (F - / JH 1390) |
| Sketch dimensions | 13,3 x 20,7 cm |
| Condition and remarks | The halves of the folded sheet have come loose. The sheet with the sketch severely darkened, with small holes in all four corners. All four edges lighter in colour. |