| Inventory number | b 0447 |
| Height | 21.0 |
| Width | 26.7 |
| Paper type | machine-made wove paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | yes |
| Grid height | 0,8 |
| Grid width | 0,4 |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - discoloured to brown |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 1 |
| Sketch technique | Pen and ink (discoloured to brown) |
| Sketch remarks | Head of a woman (Gordina de Groot) (F - / JH 784) |
| Sketch dimensions | 13,3 x 15,9 cm |
| Condition and remarks | Ink show-through and several small holes and tears in the sketch. |
| Inventory number | b 0447 |
| Height | 21.0 |
| Width | 26.7 |
| Paper type | machine-made wove paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | yes |
| Grid height | 0,8 |
| Grid width | 0,4 |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - discoloured to brown |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 1 |
| Sketch technique | Pen and ink (discoloured to brown) |
| Sketch remarks | Head of a woman (Gordina de Groot) (F - / JH 784) |
| Sketch dimensions | 13,3 x 15,9 cm |
| Condition and remarks | Ink show-through and several small holes and tears in the sketch. |
| Inventory number | b 0447 |
| Height | 21.0 |
| Width | 26.7 |
| Paper type | machine-made wove paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | yes |
| Grid height | 0,8 |
| Grid width | 0,4 |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - discoloured to brown |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 1 |
| Sketch technique | Pen and ink (discoloured to brown) |
| Sketch remarks | Head of a woman (Gordina de Groot) (F - / JH 784) |
| Sketch dimensions | 13,3 x 15,9 cm |
| Condition and remarks | Ink show-through and several small holes and tears in the sketch. |