| Inventory number | b 0437 |
| Height | 20.7 |
| Width | 26.4 |
| Paper type | machine-made wove paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | no |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - black |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 1 |
| Sketch technique | Pen and black ink |
| Sketch remarks | The potato eaters (F - / JH 735) |
| Sketch dimensions | 5 x 8,5 cm |
| Condition and remarks | Top and bottom edges consolidated during conservation. Hole in the lower right corner. Small holes and tears on the folds. Tear in the sketch on the fold. |
| Inventory number | b 0437 |
| Height | 20.7 |
| Width | 26.4 |
| Paper type | machine-made wove paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | no |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - black |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 1 |
| Sketch technique | Pen and black ink |
| Sketch remarks | The potato eaters (F - / JH 735) |
| Sketch dimensions | 5 x 8,5 cm |
| Condition and remarks | Top and bottom edges consolidated during conservation. Hole in the lower right corner. Small holes and tears on the folds. Tear in the sketch on the fold. |
| Inventory number | b 0437 |
| Height | 20.7 |
| Width | 26.4 |
| Paper type | machine-made wove paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | no |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - black |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 1 |
| Sketch technique | Pen and black ink |
| Sketch remarks | The potato eaters (F - / JH 735) |
| Sketch dimensions | 5 x 8,5 cm |
| Condition and remarks | Top and bottom edges consolidated during conservation. Hole in the lower right corner. Small holes and tears on the folds. Tear in the sketch on the fold. |
| Inventory number | b 0437 |
| Height | 20.7 |
| Width | 26.4 |
| Paper type | machine-made wove paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | no |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - black |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 1 |
| Sketch technique | Pen and black ink |
| Sketch remarks | The potato eaters (F - / JH 735) |
| Sketch dimensions | 5 x 8,5 cm |
| Condition and remarks | Top and bottom edges consolidated during conservation. Hole in the lower right corner. Small holes and tears on the folds. Tear in the sketch on the fold. |
| Inventory number | d 0281 |
| Height | 6.5 |
| Width | 9.0 |
| Paper type | machine-made laid paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | no |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 1 |
| Sketch technique | Pen and ink, natural chalk |
| Sketch remarks | Man and a woman planting potatoes (F 1225 / JH 729) |
| Sketch dimensions | 6,5 x 9 cm |
| Condition and remarks | Discoloration along the edges due to mounting in a passepartout. Sketch pasted on. |
| Inventory number | d 0282 |
| Height | 6.0 |
| Width | 8.5 |
| Paper type | machine-made laid paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | no |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 1 |
| Sketch technique | Pen and ink, natural chalk |
| Sketch remarks | Two women working in the fields (F 1228 / JH 730) |
| Sketch dimensions | 6 x 8,5 cm |
| Condition and remarks | Discoloration along the edges due to mounting in a passepartout. Sketch pasted on. |