| Inventory number | b 0434 |
| Height | 20.8 |
| Width | 26.8 |
| Paper type | machine-made wove paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | yes |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | yes |
| Grid height | W 0,3 |
| Grid width | W 0,3 |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - discoloured to brown |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 3 |
| Sketch technique | Pen and ink (discoloured to brown) |
| Sketch remarks | A. Head of a woman; B. Seated woman (both F - / JH 713); C. Two heads of women (F - / JH 714) |
| Sketch dimensions | Sketch A: 6 x 5,8 cm; Sketch B: 6 x 5 cm; Sketch C: 5 x 8 cm |
| Condition and remarks | Sheet torn into two halves, consolidated during conservation. Ink show-through in sketches. Holes and tears due to ink corrosion in sketches A and B (consolidated during conservation) |
| Inventory number | b 0434 |
| Height | 20.8 |
| Width | 26.8 |
| Paper type | machine-made wove paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | yes |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | yes |
| Grid height | W 0,3 |
| Grid width | W 0,3 |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - discoloured to brown |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 3 |
| Sketch technique | Pen and ink (discoloured to brown) |
| Sketch remarks | A. Head of a woman; B. Seated woman (both F - / JH 713); C. Two heads of women (F - / JH 714) |
| Sketch dimensions | Sketch A: 6 x 5,8 cm; Sketch B: 6 x 5 cm; Sketch C: 5 x 8 cm |
| Condition and remarks | Sheet torn into two halves, consolidated during conservation. Ink show-through in sketches. Holes and tears due to ink corrosion in sketches A and B (consolidated during conservation) |
| Inventory number | b 0434 |
| Height | 20.8 |
| Width | 26.8 |
| Paper type | machine-made wove paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | yes |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | yes |
| Grid height | W 0,3 |
| Grid width | W 0,3 |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - discoloured to brown |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 3 |
| Sketch technique | Pen and ink (discoloured to brown) |
| Sketch remarks | A. Head of a woman; B. Seated woman (both F - / JH 713); C. Two heads of women (F - / JH 714) |
| Sketch dimensions | Sketch A: 6 x 5,8 cm; Sketch B: 6 x 5 cm; Sketch C: 5 x 8 cm |
| Condition and remarks | Sheet torn into two halves, consolidated during conservation. Ink show-through in sketches. Holes and tears due to ink corrosion in sketches A and B (consolidated during conservation) |