| Inventory number | b 8374 a |
| Height | 21.2 |
| Width | 26.8 |
| Paper type | machine-made wove paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | yes |
| Grid height | 0,8 |
| Grid width | 0,4 |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - black |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 1 |
| Sketch technique | Pen and black ink |
| Sketch remarks | Garden (F - / JH -) |
| Sketch dimensions | 4,5 x 6,7 cm |
| Condition and remarks | Foxing. Ink corrosion and show-through in the sketch. |
| Inventory number | b 8374 a |
| Height | 21.2 |
| Width | 26.8 |
| Paper type | machine-made wove paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | yes |
| Grid height | 0,8 |
| Grid width | 0,4 |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - black |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 1 |
| Sketch technique | Pen and black ink |
| Sketch remarks | Garden (F - / JH -) |
| Sketch dimensions | 4,5 x 6,7 cm |
| Condition and remarks | Foxing. Ink corrosion and show-through in the sketch. |
| Inventory number | b 8374 a |
| Height | 21.2 |
| Width | 26.8 |
| Paper type | machine-made wove paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | yes |
| Grid height | 0,8 |
| Grid width | 0,4 |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - black |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 1 |
| Sketch technique | Pen and black ink |
| Sketch remarks | Garden (F - / JH -) |
| Sketch dimensions | 4,5 x 6,7 cm |
| Condition and remarks | Foxing. Ink corrosion and show-through in the sketch. |
| Inventory number | b 8374 b |
| Height | 21.2 |
| Width | 27.0 |
| Paper type | machine-made wove paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | yes |
| Grid height | 0,8 |
| Grid width | 0,4 |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - black |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 0 |
| Condition and remarks | Tears on the central fold and at the bottom ot right half of the sheet. |
| Inventory number | b 8374 b |
| Height | 21.2 |
| Width | 27.0 |
| Paper type | machine-made wove paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | yes |
| Grid height | 0,8 |
| Grid width | 0,4 |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - black |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 0 |
| Condition and remarks | Tears on the central fold and at the bottom ot right half of the sheet. |
| Inventory number | b 8374 b |
| Height | 21.2 |
| Width | 27.0 |
| Paper type | machine-made wove paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | yes |
| Grid height | 0,8 |
| Grid width | 0,4 |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - black |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 0 |
| Condition and remarks | Tears on the central fold and at the bottom ot right half of the sheet. |
| Inventory number | b 8374 b |
| Height | 21.2 |
| Width | 27.0 |
| Paper type | machine-made wove paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | yes |
| Grid height | 0,8 |
| Grid width | 0,4 |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - black |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 0 |
| Condition and remarks | Tears on the central fold and at the bottom ot right half of the sheet. |
| Inventory number | Paris, Fondation Custodia |
| Height | 21.2 |
| Width | 13.5 |
| Paper type | machine-made wove paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Grid | yes |
| Grid height | 0,8 |
| Grid width | 0,4 |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - black |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 0 |
| Condition and remarks | Slight foxing, rust stain left by a paperclip at the top of the verso. Was originally part of a folded sheet with sheet 4. |
| Inventory number | Paris, Fondation Custodia |
| Height | 21.2 |
| Width | 13.5 |
| Paper type | machine-made wove paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Grid | yes |
| Grid height | 0,8 |
| Grid width | 0,4 |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - black |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 0 |
| Condition and remarks | Slight foxing, rust stain left by a paperclip at the top of the verso. Was originally part of a folded sheet with sheet 4. |
| Inventory number | present whereabouts unknown |
| Height | 0.0 |
| Width | 0.0 |
| Paper type | |
| Paper colour | |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Grid | no |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 0 |
| Condition and remarks | Was originally part of a folded sheet with sheet 3 |