| Inventory number | b 0359 a |
| Height | 20.9 |
| Width | 26.7 |
| Paper type | machine-made wove paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | yes |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | yes |
| Grid height | W 0,7 |
| Grid width | W 0,7 |
| Letterhead | |
| Embossing | H. SCHOLTE / nieuw-amsterdam |
| Writing material 1 | pen - ink - discoloured to brown |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 0 |
| Condition and remarks |
| Inventory number | b 0359 a |
| Height | 20.9 |
| Width | 26.7 |
| Paper type | machine-made wove paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | yes |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | yes |
| Grid height | W 0,7 |
| Grid width | W 0,7 |
| Letterhead | |
| Embossing | H. SCHOLTE / nieuw-amsterdam |
| Writing material 1 | pen - ink - discoloured to brown |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 0 |
| Condition and remarks |
| Inventory number | b 0359 a |
| Height | 20.9 |
| Width | 26.7 |
| Paper type | machine-made wove paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | yes |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | yes |
| Grid height | W 0,7 |
| Grid width | W 0,7 |
| Letterhead | |
| Embossing | H. SCHOLTE / nieuw-amsterdam |
| Writing material 1 | pen - ink - discoloured to brown |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 0 |
| Condition and remarks |
| Inventory number | b 0359 a |
| Height | 20.9 |
| Width | 26.7 |
| Paper type | machine-made wove paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | yes |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | yes |
| Grid height | W 0,7 |
| Grid width | W 0,7 |
| Letterhead | |
| Embossing | H. SCHOLTE / nieuw-amsterdam |
| Writing material 1 | pen - ink - discoloured to brown |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 0 |
| Condition and remarks |
| Inventory number | b 0359 b |
| Height | 20.9 |
| Width | 26.7 |
| Paper type | machine-made wove paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | yes |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | yes |
| Grid height | W 0,7 |
| Grid width | W 0,7 |
| Letterhead | |
| Embossing | H. SCHOLTE / nieuw-amsterdam |
| Writing material 1 | pen - ink - discoloured to brown |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 1 |
| Sketch technique | Pencil, pen and ink |
| Sketch remarks | Man pulling a harrow (F - / JH 420) |
| Sketch dimensions | 9 x 13,4 cm |
| Condition and remarks | Top and bottom edges reinforced. Ink show-through in the sketch. Ink stain on the back of the sketch. |
| Inventory number | b 0359 b |
| Height | 20.9 |
| Width | 26.7 |
| Paper type | machine-made wove paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | yes |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | yes |
| Grid height | W 0,7 |
| Grid width | W 0,7 |
| Letterhead | |
| Embossing | H. SCHOLTE / nieuw-amsterdam |
| Writing material 1 | pen - ink - discoloured to brown |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 1 |
| Sketch technique | Pencil, pen and ink |
| Sketch remarks | Man pulling a harrow (F - / JH 420) |
| Sketch dimensions | 9 x 13,4 cm |
| Condition and remarks | Top and bottom edges reinforced. Ink show-through in the sketch. Ink stain on the back of the sketch. |
| Inventory number | b 0359 b |
| Height | 20.9 |
| Width | 26.7 |
| Paper type | machine-made wove paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | yes |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | yes |
| Grid height | W 0,7 |
| Grid width | W 0,7 |
| Letterhead | |
| Embossing | H. SCHOLTE / nieuw-amsterdam |
| Writing material 1 | pen - ink - discoloured to brown |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 1 |
| Sketch technique | Pencil, pen and ink |
| Sketch remarks | Man pulling a harrow (F - / JH 420) |
| Sketch dimensions | 9 x 13,4 cm |
| Condition and remarks | Top and bottom edges reinforced. Ink show-through in the sketch. Ink stain on the back of the sketch. |
| Inventory number | b 0359 b |
| Height | 20.9 |
| Width | 26.7 |
| Paper type | machine-made wove paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | yes |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | yes |
| Grid height | W 0,7 |
| Grid width | W 0,7 |
| Letterhead | |
| Embossing | H. SCHOLTE / nieuw-amsterdam |
| Writing material 1 | pen - ink - discoloured to brown |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 1 |
| Sketch technique | Pencil, pen and ink |
| Sketch remarks | Man pulling a harrow (F - / JH 420) |
| Sketch dimensions | 9 x 13,4 cm |
| Condition and remarks | Top and bottom edges reinforced. Ink show-through in the sketch. Ink stain on the back of the sketch. |