| Inventory number | b 0356 a |
| Height | 20.9 |
| Width | 26.7 |
| Paper type | machine-made wove paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | yes |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | yes |
| Grid height | W 0,7 |
| Grid width | W 0,7 |
| Letterhead | |
| Embossing | H. SCHOLTE / nieuw-amsterdam |
| Writing material 1 | pen - ink - discoloured to brown |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 0 |
| Condition and remarks | Bottom edge irregular. Stain at top left. |
| Inventory number | b 0356 a |
| Height | 20.9 |
| Width | 26.7 |
| Paper type | machine-made wove paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | yes |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | yes |
| Grid height | W 0,7 |
| Grid width | W 0,7 |
| Letterhead | |
| Embossing | H. SCHOLTE / nieuw-amsterdam |
| Writing material 1 | pen - ink - discoloured to brown |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 0 |
| Condition and remarks | Bottom edge irregular. Stain at top left. |
| Inventory number | b 0356 a |
| Height | 20.9 |
| Width | 26.7 |
| Paper type | machine-made wove paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | yes |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | yes |
| Grid height | W 0,7 |
| Grid width | W 0,7 |
| Letterhead | |
| Embossing | H. SCHOLTE / nieuw-amsterdam |
| Writing material 1 | pen - ink - discoloured to brown |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 0 |
| Condition and remarks | Bottom edge irregular. Stain at top left. |
| Inventory number | b 0356 a |
| Height | 20.9 |
| Width | 26.7 |
| Paper type | machine-made wove paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | yes |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | yes |
| Grid height | W 0,7 |
| Grid width | W 0,7 |
| Letterhead | |
| Embossing | H. SCHOLTE / nieuw-amsterdam |
| Writing material 1 | pen - ink - discoloured to brown |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 0 |
| Condition and remarks | Bottom edge irregular. Stain at top left. |
| Inventory number | b 0356 b |
| Height | 20.9 |
| Width | 26.7 |
| Paper type | machine-made wove paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | yes |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | yes |
| Grid height | W 0,7 |
| Grid width | W 0,7 |
| Letterhead | |
| Embossing | H. SCHOLTE / nieuw-amsterdam |
| Writing material 1 | pen - ink - discoloured to brown |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 2 |
| Sketch technique | Pen and ink (discoloured to brown) |
| Sketch remarks | Recto: A. Ploughman and two women (F - / JH 412); Verso: B. Stooping woman in a landscape (F - / JH 414) |
| Sketch dimensions | Sketch A: 4,7 x 13,3 cm; Sketch B: 4,5 x 10,5 cm |
| Condition and remarks | Ink show-through in sketches. Stain at top right. Hole on the right in the bottom edge. |
| Inventory number | b 0356 b |
| Height | 20.9 |
| Width | 26.7 |
| Paper type | machine-made wove paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | yes |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | yes |
| Grid height | W 0,7 |
| Grid width | W 0,7 |
| Letterhead | |
| Embossing | H. SCHOLTE / nieuw-amsterdam |
| Writing material 1 | pen - ink - discoloured to brown |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 2 |
| Sketch technique | Pen and ink (discoloured to brown) |
| Sketch remarks | Recto: A. Ploughman and two women (F - / JH 412); Verso: B. Stooping woman in a landscape (F - / JH 414) |
| Sketch dimensions | Sketch A: 4,7 x 13,3 cm; Sketch B: 4,5 x 10,5 cm |
| Condition and remarks | Ink show-through in sketches. Stain at top right. Hole on the right in the bottom edge. |
| Inventory number | b 0356 b |
| Height | 20.9 |
| Width | 26.7 |
| Paper type | machine-made wove paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | yes |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | yes |
| Grid height | W 0,7 |
| Grid width | W 0,7 |
| Letterhead | |
| Embossing | H. SCHOLTE / nieuw-amsterdam |
| Writing material 1 | pen - ink - discoloured to brown |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 2 |
| Sketch technique | Pen and ink (discoloured to brown) |
| Sketch remarks | Recto: A. Ploughman and two women (F - / JH 412); Verso: B. Stooping woman in a landscape (F - / JH 414) |
| Sketch dimensions | Sketch A: 4,7 x 13,3 cm; Sketch B: 4,5 x 10,5 cm |
| Condition and remarks | Ink show-through in sketches. Stain at top right. Hole on the right in the bottom edge. |
| Inventory number | b 0356 b |
| Height | 20.9 |
| Width | 26.7 |
| Paper type | machine-made wove paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | yes |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | yes |
| Grid height | W 0,7 |
| Grid width | W 0,7 |
| Letterhead | |
| Embossing | H. SCHOLTE / nieuw-amsterdam |
| Writing material 1 | pen - ink - discoloured to brown |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 2 |
| Sketch technique | Pen and ink (discoloured to brown) |
| Sketch remarks | Recto: A. Ploughman and two women (F - / JH 412); Verso: B. Stooping woman in a landscape (F - / JH 414) |
| Sketch dimensions | Sketch A: 4,7 x 13,3 cm; Sketch B: 4,5 x 10,5 cm |
| Condition and remarks | Ink show-through in sketches. Stain at top right. Hole on the right in the bottom edge. |