| Inventory number | b 0330 a |
| Height | 21.0 |
| Width | 26.9 |
| Paper type | machine-made wove paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | yes |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | yes |
| Grid height | W 0,3 |
| Grid width | W 0,3 |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - black |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 2 |
| Sketch technique | Pen and black ink |
| Sketch remarks | Recto: A. Path to the beach (F - / JH 382); Verso: B. Breakwater (F - / JH 381) |
| Sketch dimensions | Sketch A: 7,5 x 13,4 cm; Sketch B: 5,2 x 13,4 cm |
| Condition and remarks | Ink show-through in the sketch. Small holes and tears on the central fold. Paper discoloration from paste residue on the left half. Several stains on the edges. |
| Inventory number | b 0330 a |
| Height | 21.0 |
| Width | 26.9 |
| Paper type | machine-made wove paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | yes |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | yes |
| Grid height | W 0,3 |
| Grid width | W 0,3 |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - black |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 2 |
| Sketch technique | Pen and black ink |
| Sketch remarks | Recto: A. Path to the beach (F - / JH 382); Verso: B. Breakwater (F - / JH 381) |
| Sketch dimensions | Sketch A: 7,5 x 13,4 cm; Sketch B: 5,2 x 13,4 cm |
| Condition and remarks | Ink show-through in the sketch. Small holes and tears on the central fold. Paper discoloration from paste residue on the left half. Several stains on the edges. |
| Inventory number | b 0330 a |
| Height | 21.0 |
| Width | 26.9 |
| Paper type | machine-made wove paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | yes |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | yes |
| Grid height | W 0,3 |
| Grid width | W 0,3 |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - black |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 2 |
| Sketch technique | Pen and black ink |
| Sketch remarks | Recto: A. Path to the beach (F - / JH 382); Verso: B. Breakwater (F - / JH 381) |
| Sketch dimensions | Sketch A: 7,5 x 13,4 cm; Sketch B: 5,2 x 13,4 cm |
| Condition and remarks | Ink show-through in the sketch. Small holes and tears on the central fold. Paper discoloration from paste residue on the left half. Several stains on the edges. |
| Inventory number | b 0330 a |
| Height | 21.0 |
| Width | 26.9 |
| Paper type | machine-made wove paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | yes |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | yes |
| Grid height | W 0,3 |
| Grid width | W 0,3 |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - black |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 2 |
| Sketch technique | Pen and black ink |
| Sketch remarks | Recto: A. Path to the beach (F - / JH 382); Verso: B. Breakwater (F - / JH 381) |
| Sketch dimensions | Sketch A: 7,5 x 13,4 cm; Sketch B: 5,2 x 13,4 cm |
| Condition and remarks | Ink show-through in the sketch. Small holes and tears on the central fold. Paper discoloration from paste residue on the left half. Several stains on the edges. |
| Inventory number | b 0330 b |
| Height | 13.4 |
| Width | 20.9 |
| Paper type | machine-made laid paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | no |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - black |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 2 |
| Sketch technique | Pen and black ink |
| Sketch remarks | C. Boats and strollers on the beach (F - / JH -); D. Boat on the beach (F - / JH -) |
| Sketch dimensions | Sketch C: 3,3 x 10,5 cm; Sketch D: 7 x 9,8 cm |
| Condition and remarks |
| Inventory number | b 0330 b |
| Height | 13.4 |
| Width | 20.9 |
| Paper type | machine-made laid paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | no |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - black |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 2 |
| Sketch technique | Pen and black ink |
| Sketch remarks | C. Boats and strollers on the beach (F - / JH -); D. Boat on the beach (F - / JH -) |
| Sketch dimensions | Sketch C: 3,3 x 10,5 cm; Sketch D: 7 x 9,8 cm |
| Condition and remarks |