| Inventory number | b 0299 a |
| Height | 20.6 |
| Width | 26.7 |
| Paper type | machine-made laid paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | no |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - black |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 1 |
| Sketch technique | Pencil, pen and ink |
| Sketch remarks | Snowy yard (F - / JH 342) |
| Sketch dimensions | 14,7 x 13,3 cm |
| Condition and remarks | Tears on the central fold, hole in the bottom left corner. Ink show-through in the sketch. |
| Inventory number | b 0299 a |
| Height | 20.6 |
| Width | 26.7 |
| Paper type | machine-made laid paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | no |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - black |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 1 |
| Sketch technique | Pencil, pen and ink |
| Sketch remarks | Snowy yard (F - / JH 342) |
| Sketch dimensions | 14,7 x 13,3 cm |
| Condition and remarks | Tears on the central fold, hole in the bottom left corner. Ink show-through in the sketch. |
| Inventory number | b 0299 a |
| Height | 20.6 |
| Width | 26.7 |
| Paper type | machine-made laid paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | no |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - black |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 1 |
| Sketch technique | Pencil, pen and ink |
| Sketch remarks | Snowy yard (F - / JH 342) |
| Sketch dimensions | 14,7 x 13,3 cm |
| Condition and remarks | Tears on the central fold, hole in the bottom left corner. Ink show-through in the sketch. |
| Inventory number | b 0299 a |
| Height | 20.6 |
| Width | 26.7 |
| Paper type | machine-made laid paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | no |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - black |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 1 |
| Sketch technique | Pencil, pen and ink |
| Sketch remarks | Snowy yard (F - / JH 342) |
| Sketch dimensions | 14,7 x 13,3 cm |
| Condition and remarks | Tears on the central fold, hole in the bottom left corner. Ink show-through in the sketch. |
| Inventory number | b 0299 b |
| Height | 13.5 |
| Width | 10.5 |
| Paper type | machine-made wove paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | no |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - black |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 0 |
| Condition and remarks | Small tears in the left edge. |
| Inventory number | b 0299 b |
| Height | 13.5 |
| Width | 10.5 |
| Paper type | machine-made wove paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | no |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - black |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 0 |
| Condition and remarks | Small tears in the left edge. |
| Inventory number | d 0317 |
| Height | 11.7 |
| Width | 7.5 |
| Paper type | machine-made wove paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | no |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 1 |
| Sketch technique | Pencil, pen and ink, watercolour |
| Sketch remarks | Man in a village inn (F - / JH 339) |
| Sketch dimensions | 11,7 x 7,5 cm |
| Condition and remarks | Sketch pasted on. |
| Inventory number | d 0324 |
| Height | 7.2 |
| Width | 6.4 |
| Paper type | machine-made laid paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | no |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 1 |
| Sketch technique | Pencil, pen and ink |
| Sketch remarks | Girl kneeling by a cradle (F - / JH 338) |
| Sketch dimensions | 7,2 x 6,4 cm |
| Condition and remarks | Sketch pasted on. |