| Inventory number | b 0293 |
| Height | 21.0 |
| Width | 26.5 |
| Paper type | machine-made laid paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | no |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - black |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 1 |
| Sketch technique | Pen and black ink |
| Sketch remarks | People in the studio (F - / JH 327) |
| Sketch dimensions | 6,7 x 8,5 cm |
| Condition and remarks |
| Inventory number | b 0293 |
| Height | 21.0 |
| Width | 26.5 |
| Paper type | machine-made laid paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | no |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - black |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 1 |
| Sketch technique | Pen and black ink |
| Sketch remarks | People in the studio (F - / JH 327) |
| Sketch dimensions | 6,7 x 8,5 cm |
| Condition and remarks |
| Inventory number | b 0293 |
| Height | 21.0 |
| Width | 26.5 |
| Paper type | machine-made laid paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | no |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - black |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 1 |
| Sketch technique | Pen and black ink |
| Sketch remarks | People in the studio (F - / JH 327) |
| Sketch dimensions | 6,7 x 8,5 cm |
| Condition and remarks |
| Inventory number | b 0293 |
| Height | 21.0 |
| Width | 26.5 |
| Paper type | machine-made laid paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | no |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - black |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 1 |
| Sketch technique | Pen and black ink |
| Sketch remarks | People in the studio (F - / JH 327) |
| Sketch dimensions | 6,7 x 8,5 cm |
| Condition and remarks |
| Inventory number | d 0318 |
| Height | 13.8 |
| Width | 10.5 |
| Paper type | envelope |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | no |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - black |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 1 |
| Sketch technique | Crayon, watercolour |
| Sketch remarks | Five men and a child in the snow (F - / JH 323) |
| Sketch dimensions | 13,8 x 10,5 cm |
| Condition and remarks | Postmark in the sketch and bottom left. Sketch pasted on. |
| Inventory number | d 0318 |
| Height | 13.8 |
| Width | 10.5 |
| Paper type | envelope |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | no |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - black |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 1 |
| Sketch technique | Crayon, watercolour |
| Sketch remarks | Five men and a child in the snow (F - / JH 323) |
| Sketch dimensions | 13,8 x 10,5 cm |
| Condition and remarks | Postmark in the sketch and bottom left. Sketch pasted on. |