| Inventory number | b 0290 a |
| Height | 20.5 |
| Width | 26.5 |
| Paper type | machine-made wove paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | no |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - black |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 1 |
| Sketch technique | Pencil, pen and ink |
| Sketch remarks | Studio window with shutters (F - / JH -) |
| Sketch dimensions | 9 x 10,5 cm |
| Condition and remarks | Ink show-through in the sketch. Tears along the central fold. |
| Inventory number | b 0290 a |
| Height | 20.5 |
| Width | 26.5 |
| Paper type | machine-made wove paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | no |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - black |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 1 |
| Sketch technique | Pencil, pen and ink |
| Sketch remarks | Studio window with shutters (F - / JH -) |
| Sketch dimensions | 9 x 10,5 cm |
| Condition and remarks | Ink show-through in the sketch. Tears along the central fold. |
| Inventory number | b 0290 a |
| Height | 20.5 |
| Width | 26.5 |
| Paper type | machine-made wove paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | no |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - black |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 1 |
| Sketch technique | Pencil, pen and ink |
| Sketch remarks | Studio window with shutters (F - / JH -) |
| Sketch dimensions | 9 x 10,5 cm |
| Condition and remarks | Ink show-through in the sketch. Tears along the central fold. |
| Inventory number | b 0290 a |
| Height | 20.5 |
| Width | 26.5 |
| Paper type | machine-made wove paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | no |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - black |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 1 |
| Sketch technique | Pencil, pen and ink |
| Sketch remarks | Studio window with shutters (F - / JH -) |
| Sketch dimensions | 9 x 10,5 cm |
| Condition and remarks | Ink show-through in the sketch. Tears along the central fold. |
| Inventory number | b 0290 b |
| Height | 20.5 |
| Width | 13.2 |
| Paper type | machine-made wove paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | no |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - black |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 1 |
| Sketch technique | Pencil, pen and ink |
| Sketch remarks | Studio window with shutters (F - / JH -) |
| Sketch dimensions | 9,7 x 9,5 cm |
| Condition and remarks | In corrosion and ink show-through in the sketch. Paper loss at the top edge. |
| Inventory number | b 0290 b |
| Height | 20.5 |
| Width | 13.2 |
| Paper type | machine-made wove paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | no |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - black |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 1 |
| Sketch technique | Pencil, pen and ink |
| Sketch remarks | Studio window with shutters (F - / JH -) |
| Sketch dimensions | 9,7 x 9,5 cm |
| Condition and remarks | In corrosion and ink show-through in the sketch. Paper loss at the top edge. |