| Inventory number | b 0259 |
| Height | 21.2 |
| Width | 27.4 |
| Paper type | machine-made wove paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | no |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - discoloured to brown |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 1 |
| Sketch technique | Pen and ink (discoloured to brown) |
| Sketch remarks | Beach with people strolling and boats (F - / JH 248) |
| Sketch dimensions | 4,9 x 9,8 cm |
| Condition and remarks | Tears in the top and bottom edges. Small holes on the folds. |
| Inventory number | b 0259 |
| Height | 21.2 |
| Width | 27.4 |
| Paper type | machine-made wove paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | no |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - discoloured to brown |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 1 |
| Sketch technique | Pen and ink (discoloured to brown) |
| Sketch remarks | Beach with people strolling and boats (F - / JH 248) |
| Sketch dimensions | 4,9 x 9,8 cm |
| Condition and remarks | Tears in the top and bottom edges. Small holes on the folds. |
| Inventory number | b 0259 |
| Height | 21.2 |
| Width | 27.4 |
| Paper type | machine-made wove paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | no |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - discoloured to brown |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 1 |
| Sketch technique | Pen and ink (discoloured to brown) |
| Sketch remarks | Beach with people strolling and boats (F - / JH 248) |
| Sketch dimensions | 4,9 x 9,8 cm |
| Condition and remarks | Tears in the top and bottom edges. Small holes on the folds. |
| Inventory number | b 0259 |
| Height | 21.2 |
| Width | 27.4 |
| Paper type | machine-made wove paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | no |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - discoloured to brown |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 1 |
| Sketch technique | Pen and ink (discoloured to brown) |
| Sketch remarks | Beach with people strolling and boats (F - / JH 248) |
| Sketch dimensions | 4,9 x 9,8 cm |
| Condition and remarks | Tears in the top and bottom edges. Small holes on the folds. |