| Inventory number | b 0257 |
| Height | 21.1 |
| Width | 27.4 |
| Paper type | machine-made wove paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | no |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - discoloured to brown |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 3 |
| Sketch technique | Pen and ink (discoloured to brown) |
| Sketch remarks | A. Church pew with worshippers (F - / JH 226); B. Back of the head of an ophan man; C. The poor and money (F - / JH 223) |
| Sketch dimensions | Sketch A: 5,5 x 13,7 cm; Sketch B: 2 x 3 cm; Sketch C: 13,6 x 21,1 cm |
| Condition and remarks | Left and right edges and central fold reinforced. Pronounced ink-show-through in the sketch. |
| Inventory number | b 0257 |
| Height | 21.1 |
| Width | 27.4 |
| Paper type | machine-made wove paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | no |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - discoloured to brown |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 3 |
| Sketch technique | Pen and ink (discoloured to brown) |
| Sketch remarks | A. Church pew with worshippers (F - / JH 226); B. Back of the head of an ophan man; C. The poor and money (F - / JH 223) |
| Sketch dimensions | Sketch A: 5,5 x 13,7 cm; Sketch B: 2 x 3 cm; Sketch C: 13,6 x 21,1 cm |
| Condition and remarks | Left and right edges and central fold reinforced. Pronounced ink-show-through in the sketch. |
| Inventory number | b 0257 |
| Height | 21.1 |
| Width | 27.4 |
| Paper type | machine-made wove paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | no |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - discoloured to brown |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 3 |
| Sketch technique | Pen and ink (discoloured to brown) |
| Sketch remarks | A. Church pew with worshippers (F - / JH 226); B. Back of the head of an ophan man; C. The poor and money (F - / JH 223) |
| Sketch dimensions | Sketch A: 5,5 x 13,7 cm; Sketch B: 2 x 3 cm; Sketch C: 13,6 x 21,1 cm |
| Condition and remarks | Left and right edges and central fold reinforced. Pronounced ink-show-through in the sketch. |
| Inventory number | b 0257 |
| Height | 21.1 |
| Width | 27.4 |
| Paper type | machine-made wove paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | no |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - discoloured to brown |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 3 |
| Sketch technique | Pen and ink (discoloured to brown) |
| Sketch remarks | A. Church pew with worshippers (F - / JH 226); B. Back of the head of an ophan man; C. The poor and money (F - / JH 223) |
| Sketch dimensions | Sketch A: 5,5 x 13,7 cm; Sketch B: 2 x 3 cm; Sketch C: 13,6 x 21,1 cm |
| Condition and remarks | Left and right edges and central fold reinforced. Pronounced ink-show-through in the sketch. |