| Inventory number | b 0254 |
| Height | 21.2 |
| Width | 13.7 |
| Paper type | machine-made wove paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | no |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - discoloured to brown |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 0 |
| Condition and remarks |
| Inventory number | b 0254 |
| Height | 21.2 |
| Width | 13.7 |
| Paper type | machine-made wove paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | no |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - discoloured to brown |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 0 |
| Condition and remarks |
| Inventory number | b 0253 b |
| Height | 20.6 |
| Width | 13.2 |
| Paper type | machine-made laid paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | no |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - discoloured to brown |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 1 |
| Sketch technique | Pen and ink (discoloured to brown) |
| Sketch remarks | Group of people on the beach with a fishing boat returning (F - / JH 205) |
| Sketch dimensions | 20,6 x 13,2 cm |
| Condition and remarks | Several stains and holes. Paper loss at top edge. Top and bottom edges consolidated during conservation. Pronounced ink show-through in the sketch. |
| Inventory number | b 0253 b |
| Height | 20.6 |
| Width | 13.2 |
| Paper type | machine-made laid paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | no |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - discoloured to brown |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 1 |
| Sketch technique | Pen and ink (discoloured to brown) |
| Sketch remarks | Group of people on the beach with a fishing boat returning (F - / JH 205) |
| Sketch dimensions | 20,6 x 13,2 cm |
| Condition and remarks | Several stains and holes. Paper loss at top edge. Top and bottom edges consolidated during conservation. Pronounced ink show-through in the sketch. |
| Inventory number | d 0316 |
| Height | 7.0 |
| Width | 11.3 |
| Paper type | machine-made wove paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | no |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 1 |
| Sketch technique | Pencil, pen and ink |
| Sketch remarks | Orphan boys and girls out for a walk (F - / JH 203) |
| Sketch dimensions | 7 x 11,3 cm |
| Condition and remarks | Sketch pasted on. |