| Inventory number | b 0251 a |
| Height | 20.9 |
| Width | 13.2 |
| Paper type | machine-made laid paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | no |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - black |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 1 |
| Sketch technique | Pen and black ink |
| Sketch remarks | A girl in a wood (F - / JH 183) |
| Sketch dimensions | 7,5 x 13,2 cm |
| Condition and remarks |
| Inventory number | b 0251 a |
| Height | 20.9 |
| Width | 13.2 |
| Paper type | machine-made laid paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | no |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - black |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 1 |
| Sketch technique | Pen and black ink |
| Sketch remarks | A girl in a wood (F - / JH 183) |
| Sketch dimensions | 7,5 x 13,2 cm |
| Condition and remarks |
| Inventory number | b 0251 b |
| Height | 20.9 |
| Width | 13.2 |
| Paper type | machine-made laid paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Grid | no |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - black |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 1 |
| Sketch technique | Pen and black ink |
| Sketch remarks | Edge of a wood after the rain (F - / JH 191) |
| Sketch dimensions | 4,2 x 6,5 cm |
| Condition and remarks | Stain in the top right corner. |
| Inventory number | b 0251 b |
| Height | 20.9 |
| Width | 13.2 |
| Paper type | machine-made laid paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Grid | no |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - black |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 1 |
| Sketch technique | Pen and black ink |
| Sketch remarks | Edge of a wood after the rain (F - / JH 191) |
| Sketch dimensions | 4,2 x 6,5 cm |
| Condition and remarks | Stain in the top right corner. |