| Inventory number | b 0247 |
| Height | 20.9 |
| Width | 26.5 |
| Paper type | machine-made laid paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | no |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - black |
| Writing material 2 | pencil - grey |
| Number of sketches | 1 |
| Sketch technique | Pen and black ink |
| Sketch remarks | Sunset over a meadow (F - / JH 177) |
| Sketch dimensions | 4,5 x 13,2 cm |
| Condition and remarks | Paste residues top left, several stains. |
| Inventory number | b 0247 |
| Height | 20.9 |
| Width | 26.5 |
| Paper type | machine-made laid paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | no |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - black |
| Writing material 2 | pencil - grey |
| Number of sketches | 1 |
| Sketch technique | Pen and black ink |
| Sketch remarks | Sunset over a meadow (F - / JH 177) |
| Sketch dimensions | 4,5 x 13,2 cm |
| Condition and remarks | Paste residues top left, several stains. |
| Inventory number | b 0247 |
| Height | 20.9 |
| Width | 26.5 |
| Paper type | machine-made laid paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | no |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - black |
| Writing material 2 | pencil - grey |
| Number of sketches | 1 |
| Sketch technique | Pen and black ink |
| Sketch remarks | Sunset over a meadow (F - / JH 177) |
| Sketch dimensions | 4,5 x 13,2 cm |
| Condition and remarks | Paste residues top left, several stains. |
| Inventory number | b 0247 |
| Height | 20.9 |
| Width | 26.5 |
| Paper type | machine-made laid paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | no |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - black |
| Writing material 2 | pencil - grey |
| Number of sketches | 1 |
| Sketch technique | Pen and black ink |
| Sketch remarks | Sunset over a meadow (F - / JH 177) |
| Sketch dimensions | 4,5 x 13,2 cm |
| Condition and remarks | Paste residues top left, several stains. |