| Inventory number | b 0246 |
| Height | 22.4 |
| Width | 27.3 |
| Paper type | machine-made wove paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | no |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - black |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 1 |
| Sketch technique | Pen and black ink |
| Sketch remarks | Beach with fishing boats (F - / JH 174) |
| Sketch dimensions | 5,5 x 10,5 cm |
| Condition and remarks |
| Inventory number | b 0246 |
| Height | 22.4 |
| Width | 27.3 |
| Paper type | machine-made wove paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | no |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - black |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 1 |
| Sketch technique | Pen and black ink |
| Sketch remarks | Beach with fishing boats (F - / JH 174) |
| Sketch dimensions | 5,5 x 10,5 cm |
| Condition and remarks |
| Inventory number | b 0246 |
| Height | 22.4 |
| Width | 27.3 |
| Paper type | machine-made wove paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | no |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - black |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 1 |
| Sketch technique | Pen and black ink |
| Sketch remarks | Beach with fishing boats (F - / JH 174) |
| Sketch dimensions | 5,5 x 10,5 cm |
| Condition and remarks |
| Inventory number | b 0246 |
| Height | 22.4 |
| Width | 27.3 |
| Paper type | machine-made wove paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | no |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - black |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 1 |
| Sketch technique | Pen and black ink |
| Sketch remarks | Beach with fishing boats (F - / JH 174) |
| Sketch dimensions | 5,5 x 10,5 cm |
| Condition and remarks |
| Inventory number | d 0327 |
| Height | 7.7 |
| Width | 11.1 |
| Paper type | machine-made wove paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | no |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - black |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 1 |
| Sketch technique | Pen and ink, natural chalk |
| Sketch remarks | Landscape with people digging potatoes (Laan van Meerdervoort) (F - / JH 175) |
| Sketch dimensions | 7,7 x 11,1 cm |
| Condition and remarks | Sketch pasted on. |