| Inventory number | b 0242 a |
| Height | 21.0 |
| Width | 26.7 |
| Paper type | machine-made laid paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | no |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - black |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 0 |
| Condition and remarks |
| Inventory number | b 0242 a |
| Height | 21.0 |
| Width | 26.7 |
| Paper type | machine-made laid paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | no |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - black |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 0 |
| Condition and remarks |
| Inventory number | b 0242 a |
| Height | 21.0 |
| Width | 26.7 |
| Paper type | machine-made laid paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | no |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - black |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 0 |
| Condition and remarks |
| Inventory number | b 0242 a |
| Height | 21.0 |
| Width | 26.7 |
| Paper type | machine-made laid paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | no |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - black |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 0 |
| Condition and remarks |
| Inventory number | b 0242 b |
| Height | 21.0 |
| Width | 13.3 |
| Paper type | machine-made laid paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | no |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - black |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 2 |
| Sketch technique | Pencil, pen and ink, watercolour |
| Sketch remarks | A. Fishing boats on the beach (F - / JH 159); B. Rooftops (F - / JH 157) |
| Sketch dimensions | Sketch A: 7,8 x 13,3 cm; Sketch B: 10,2 x 13,3 cm |
| Condition and remarks |
| Inventory number | b 0242 b |
| Height | 21.0 |
| Width | 13.3 |
| Paper type | machine-made laid paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | no |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - black |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 2 |
| Sketch technique | Pencil, pen and ink, watercolour |
| Sketch remarks | A. Fishing boats on the beach (F - / JH 159); B. Rooftops (F - / JH 157) |
| Sketch dimensions | Sketch A: 7,8 x 13,3 cm; Sketch B: 10,2 x 13,3 cm |
| Condition and remarks |
| Inventory number | b 0242 c |
| Height | 21.0 |
| Width | 13.3 |
| Paper type | machine-made laid paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | no |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - black |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 1 |
| Sketch technique | Pencil, pen and ink, watercolour |
| Sketch remarks | Bleaching ground (F - / JH 163) |
| Sketch dimensions | 8,7 x 21 cm |
| Condition and remarks |
| Inventory number | b 0242 c |
| Height | 21.0 |
| Width | 13.3 |
| Paper type | machine-made laid paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | no |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - black |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 1 |
| Sketch technique | Pencil, pen and ink, watercolour |
| Sketch remarks | Bleaching ground (F - / JH 163) |
| Sketch dimensions | 8,7 x 21 cm |
| Condition and remarks |
| Inventory number | b 0242 d |
| Height | 13.2 |
| Width | 13.3 |
| Paper type | machine-made laid paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Grid | no |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - black |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 0 |
| Condition and remarks | Small holes and tears at the edges. |
| Inventory number | b 0242 d |
| Height | 13.2 |
| Width | 13.3 |
| Paper type | machine-made laid paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Grid | no |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - black |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 0 |
| Condition and remarks | Small holes and tears at the edges. |