| Inventory number | b 0191 |
| Height | 21.1 |
| Width | 27.0 |
| Paper type | machine-made laid paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | no |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - discoloured to brown |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 3 |
| Sketch technique | Pen and ink (discoloured to brown) |
| Sketch remarks | Verso: A. Girl by the stove, grinding coffee (F - / JH 91); B. Woman at the window, knitting (F - / JH 92); Recto: C. Meadows beside Schenkweg (F - / JH 93) |
| Sketch dimensions | Sketch A: 5,3 x 10 cm; Sketch B: 10 x 9,3 cm; Sketch C: 4,3 x 11,1 cm |
| Condition and remarks | Ink show-through in sketches, tear in the central fold. |
| Inventory number | b 0191 |
| Height | 21.1 |
| Width | 27.0 |
| Paper type | machine-made laid paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | no |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - discoloured to brown |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 3 |
| Sketch technique | Pen and ink (discoloured to brown) |
| Sketch remarks | Verso: A. Girl by the stove, grinding coffee (F - / JH 91); B. Woman at the window, knitting (F - / JH 92); Recto: C. Meadows beside Schenkweg (F - / JH 93) |
| Sketch dimensions | Sketch A: 5,3 x 10 cm; Sketch B: 10 x 9,3 cm; Sketch C: 4,3 x 11,1 cm |
| Condition and remarks | Ink show-through in sketches, tear in the central fold. |
| Inventory number | b 0191 |
| Height | 21.1 |
| Width | 27.0 |
| Paper type | machine-made laid paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | no |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - discoloured to brown |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 3 |
| Sketch technique | Pen and ink (discoloured to brown) |
| Sketch remarks | Verso: A. Girl by the stove, grinding coffee (F - / JH 91); B. Woman at the window, knitting (F - / JH 92); Recto: C. Meadows beside Schenkweg (F - / JH 93) |
| Sketch dimensions | Sketch A: 5,3 x 10 cm; Sketch B: 10 x 9,3 cm; Sketch C: 4,3 x 11,1 cm |
| Condition and remarks | Ink show-through in sketches, tear in the central fold. |
| Inventory number | b 0191 |
| Height | 21.1 |
| Width | 27.0 |
| Paper type | machine-made laid paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | no |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - discoloured to brown |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 3 |
| Sketch technique | Pen and ink (discoloured to brown) |
| Sketch remarks | Verso: A. Girl by the stove, grinding coffee (F - / JH 91); B. Woman at the window, knitting (F - / JH 92); Recto: C. Meadows beside Schenkweg (F - / JH 93) |
| Sketch dimensions | Sketch A: 5,3 x 10 cm; Sketch B: 10 x 9,3 cm; Sketch C: 4,3 x 11,1 cm |
| Condition and remarks | Ink show-through in sketches, tear in the central fold. |