| Inventory number | b 0172 |
| Height | 18.4 |
| Width | 23.4 |
| Paper type | machine-made laid paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | no |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - discoloured to brown |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 2 |
| Sketch technique | Pencil, pen and ink |
| Sketch remarks | Verso: A. Road with a man and pollard willows (F - / JH 58); Recto: B. Man putting potatoes in a sack (F - / JH 60) |
| Sketch dimensions | Sketch A: 18,3 x 11,7 cm; Sketch B: 11,7 x 18,3 cm |
| Condition and remarks | Sheet torn into two halves (restored). A stamp in blue ink in sketch B (the letter C) |
| Inventory number | b 0172 |
| Height | 18.4 |
| Width | 23.4 |
| Paper type | machine-made laid paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | no |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - discoloured to brown |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 2 |
| Sketch technique | Pencil, pen and ink |
| Sketch remarks | Verso: A. Road with a man and pollard willows (F - / JH 58); Recto: B. Man putting potatoes in a sack (F - / JH 60) |
| Sketch dimensions | Sketch A: 18,3 x 11,7 cm; Sketch B: 11,7 x 18,3 cm |
| Condition and remarks | Sheet torn into two halves (restored). A stamp in blue ink in sketch B (the letter C) |
| Inventory number | b 0172 |
| Height | 18.4 |
| Width | 23.4 |
| Paper type | machine-made laid paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | no |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - discoloured to brown |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 2 |
| Sketch technique | Pencil, pen and ink |
| Sketch remarks | Verso: A. Road with a man and pollard willows (F - / JH 58); Recto: B. Man putting potatoes in a sack (F - / JH 60) |
| Sketch dimensions | Sketch A: 18,3 x 11,7 cm; Sketch B: 11,7 x 18,3 cm |
| Condition and remarks | Sheet torn into two halves (restored). A stamp in blue ink in sketch B (the letter C) |
| Inventory number | b 0172 |
| Height | 18.4 |
| Width | 23.4 |
| Paper type | machine-made laid paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | no |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - discoloured to brown |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 2 |
| Sketch technique | Pencil, pen and ink |
| Sketch remarks | Verso: A. Road with a man and pollard willows (F - / JH 58); Recto: B. Man putting potatoes in a sack (F - / JH 60) |
| Sketch dimensions | Sketch A: 18,3 x 11,7 cm; Sketch B: 11,7 x 18,3 cm |
| Condition and remarks | Sheet torn into two halves (restored). A stamp in blue ink in sketch B (the letter C) |