| Inventory number | b 0143 |
| Height | 21.0 |
| Width | 27.3 |
| Paper type | machine-made wove paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | no |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - discoloured to brown |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 1 |
| Sketch technique | Pencil, pen and ink |
| Sketch remarks | Map of Etten and environs (F - / JH -) |
| Sketch dimensions | 18,4 x 13,6 cm |
| Condition and remarks |
| Inventory number | b 0143 |
| Height | 21.0 |
| Width | 27.3 |
| Paper type | machine-made wove paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | no |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - discoloured to brown |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 1 |
| Sketch technique | Pencil, pen and ink |
| Sketch remarks | Map of Etten and environs (F - / JH -) |
| Sketch dimensions | 18,4 x 13,6 cm |
| Condition and remarks |
| Inventory number | b 0143 |
| Height | 21.0 |
| Width | 27.3 |
| Paper type | machine-made wove paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | no |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - discoloured to brown |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 1 |
| Sketch technique | Pencil, pen and ink |
| Sketch remarks | Map of Etten and environs (F - / JH -) |
| Sketch dimensions | 18,4 x 13,6 cm |
| Condition and remarks |
| Inventory number | b 0143 |
| Height | 21.0 |
| Width | 27.3 |
| Paper type | machine-made wove paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | no |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - discoloured to brown |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 1 |
| Sketch technique | Pencil, pen and ink |
| Sketch remarks | Map of Etten and environs (F - / JH -) |
| Sketch dimensions | 18,4 x 13,6 cm |
| Condition and remarks |