| Inventory number | b 0025 |
| Height | 11.2 |
| Width | 17.6 |
| Paper type | machine-made laid paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | no |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - discoloured to brown |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 1 |
| Sketch technique | Pencil |
| Sketch remarks | Landscape at Ville-d’Avray (F Juv. XX / JH Juv. 3) |
| Sketch dimensions | 3,8 x 8,9 cm |
| Condition and remarks | Ink very faded. |
| Inventory number | b 0025 |
| Height | 11.2 |
| Width | 17.6 |
| Paper type | machine-made laid paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | no |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - discoloured to brown |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 1 |
| Sketch technique | Pencil |
| Sketch remarks | Landscape at Ville-d’Avray (F Juv. XX / JH Juv. 3) |
| Sketch dimensions | 3,8 x 8,9 cm |
| Condition and remarks | Ink very faded. |
| Inventory number | b 0025 |
| Height | 11.2 |
| Width | 17.6 |
| Paper type | machine-made laid paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | no |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - discoloured to brown |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 1 |
| Sketch technique | Pencil |
| Sketch remarks | Landscape at Ville-d’Avray (F Juv. XX / JH Juv. 3) |
| Sketch dimensions | 3,8 x 8,9 cm |
| Condition and remarks | Ink very faded. |
| Inventory number | b 0025 |
| Height | 11.2 |
| Width | 17.6 |
| Paper type | machine-made laid paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | no |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pen - ink - discoloured to brown |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 1 |
| Sketch technique | Pencil |
| Sketch remarks | Landscape at Ville-d’Avray (F Juv. XX / JH Juv. 3) |
| Sketch dimensions | 3,8 x 8,9 cm |
| Condition and remarks | Ink very faded. |