| Inventory number | d 0410 |
| Height | 15.2 |
| Width | 9.8 |
| Paper type | machine-made laid paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | no |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pencil - grey |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 1 |
| Sketch technique | Pencil |
| Condition and remarks | Letter on pp. 3-4 of a small sketchbook with a blue marbled cover. Fragility prevented determination of the watermark and chain line. |
| Inventory number | d 0410 |
| Height | 15.2 |
| Width | 9.8 |
| Paper type | machine-made laid paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | no |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | pencil - grey |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 1 |
| Sketch technique | Pencil |
| Condition and remarks | Letter on pp. 3-4 of a small sketchbook with a blue marbled cover. Fragility prevented determination of the watermark and chain line. |
| Inventory number | d 0410 |
| Height | 9.8 |
| Width | 15.2 |
| Paper type | machine-made laid paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | no |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 1 |
| Sketch technique | Pencil |
| Sketch remarks | Landscape with trees, in sketchbook for Betsy Tersteeg (F - / JH -) |
| Sketch dimensions | 9,8 x 15,2 cm |
| Condition and remarks |
| Inventory number | d 0410 |
| Height | 11.4 |
| Width | 9.8 |
| Paper type | machine-made laid paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | no |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 1 |
| Sketch technique | Pencil |
| Sketch remarks | Tree-lined avenue, in sketchbook for Betsy Tersteeg (F - / JH -) |
| Sketch dimensions | 11,4 x 9,8 cm |
| Condition and remarks |
| Inventory number | d 0410 |
| Height | 15.2 |
| Width | 9.8 |
| Paper type | machine-made laid paper |
| Paper colour | cream |
| Watermark | no |
| Description watermark | |
| Watermark ruling | no |
| Horizontal lines in paper | 0 |
| Grid | no |
| Letterhead | |
| Embossing | |
| Writing material 1 | |
| Writing material 2 | |
| Number of sketches | 1 |
| Sketch technique | Pencil |
| Sketch remarks | Studies of landscapes, a church tower and a woman’s head, in sketchbook for Betsy Tersteeg (F - / JH -) |
| Sketch dimensions | 15,2 x 9,8 cm |
| Condition and remarks |